Artykuły i poradniki Wyniki Badań:
Rzetelne porady zdrowotne przez internet - gdzie ich szukać?
LH
Kilka słów:
Utrudniony dostęp do lekarzy specjalistów, długie kolejki oczekujących na badania diagnostyczne i nieufność do polskiej służby zdrowia sprawiają, że wielu Polaków szuka przyczyn swoich dolegliwości… w Internecie. Czy jest to bezpieczne? Jak rozpoznać, czy otrzymuje się rzetelną poradę?
EUROPEJSKI TYDZIEŃ TESTOWANIA W KIERUNKU HIV I ŚWIATOWY DZIEŃ AIDS
M-S-M
Kilka słów:
– HIV MOŻE DOTYCZYĆ TAKŻE CIEBIE
Mózgowe porażenie dziecięce i choroby spektrum autyzmu kluczowymi tematami pierwszego w Polsce Światowego Dnia Krwi Pępowinowej
PR
Kilka słów:
15 listopada świętujemy World Cord Blood Day, czyli Światowy Dzień Krwi Pępowinowej. Tegorocznym, pierwszym obchodom tego dnia w Polsce, organizowanym przez Polski Bank Komórek Macierzystych (PBKM), towarzyszą przełomowe wieści z dziedziny medycyny. Do chorób, w których leczeniu wykorzystywane są komórki macierzyste z krwi pępowinowej, dołączają choroby spektrum autyzmu oraz mózgowe porażenie dziecięce.
PACJENCI Z RAKIEM NERKI CZEKAJĄ NA NOWE LEKI
PR
Kilka słów:
W Polsce rak nerki rozpoznawany jest u ok. 4,5 tys. osób rocznie. To obecnie siódmy najczęściej występujący nowotwór wśród mężczyzn. Mimo że choroba wciąż jest groźna, istnieją już leki, które są w stanie zahamować jej postęp. O to, by były dostępne także w Polsce, zabiegają organizacje pacjentów, lekarze i chorzy.
Zespół Parlamentarny ds. Łuszczycy już w środę 11 października
M-S-M
Kilka słów:
Planowane posiedzenie Zespołu będzie pierwszym w obecnej kadencji Sejmu, stąd jego większe znaczenie zarówno dla środowiska pacjentów jak i ekspertów.
Co szóste dziecko w Polsce ma zaburzenia słuchu. Częstym powodem są nawracające infekcje dróg oddechowych
M-S-M
Kilka słów:
Mniej więcej co szósty uczeń szkoły podstawowej cierpi na zaburzenia słuchu. U młodszych dzieci częstym powodem są nawracające infekcje dróg oddechowych. U starszych uszkodzenia na ogół są trwałe i wymagają wysokospecjalistycznego leczenia. Blisko 30 proc. uczniów skarży się też na szumy uszne, które utrudniają koncentrację i mogą powodować problemy w nauce.
Eksperci o chorobie Fabry’ego: leczenie należy rozpocząć jak najwcześniej
M-S-M
Kilka słów:
Szacuje się, że na świecie istnieje około 8 tys. chorób rzadkich. Na blisko 200 z nich wynaleziono lekarstwo. Można pomyśleć, że pacjenci z chorobą Fabry’ego mieli szczęście, bo są w gronie nielicznych osób, których schorzenie można leczyć. Tymczasem Polska jako jedyny kraj Unii Europejskiej nie refunduje uznanej na świecie terapii.
Światowy Dzień Serca - 24 września 2017 r.
M-S-M
Kilka słów:
Weź to sobie do serca! Profilaktyka i skutki chorób sercowo - naczyniowych.
Leczenie nowotworów może być mniej toksyczne.
M-S-M
Kilka słów:
Polska spółka pracuje nad innowacyjnym systemem transportu leków.
Powstała tabletka na jaskrę, przy udziale naukowców z Lublina
M-S-M
Kilka słów:
Powstał pierwszy doustny środek na jaskrę, niebezpieczną chorobę oczu. Koncepcja tabletki z cytykoliną, powstrzymującą śmierć komórek siatkówki oka, powstała w Lublinie. Tu też zainicjowano badania nad jej skutecznością.