Artykuły i poradniki Wzrok:
Latem miej oko na swoje oczy. Słońce to niejedyne zagrożenie
M-S-M
Kilka słów:
Nie tylko nasza skóra, lecz także oczy są narażone latem na negatywne działanie słońca. Promienie ultrafioletowe (UV) mogą powodować uszkodzenia narządu wzroku i zaburzenia widzenia. Skutki promieniowania czasami ujawniają się dopiero po kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu latach. Dlatego o oczy należy dbać przez całe życie. Jak chronić je w okresie letnim?
Usunięcie zaćmy z wszczepieniem nowoczesnych soczewek wewnątrzgałkowych ogranicza lub eliminuje potrzebę noszenia okularów po zabiegu
M-S-M
Kilka słów:
Zaćma znacznie obniża komfort życia, a nieleczona może prowadzić do całkowitej utraty wzroku. Nowoczesne sposoby usuwania tego schorzenia pozwalają przywrócić niemal całkowitą ostrość widzenia, a także umożliwiają korekcję wady wzroku takich jak astygmatyzm czy prezbiopia. Implantowane podczas zabiegu soczewki wewnątrzgałkowe dają możliwość rezygnacji z używania okularów. Jest to szczególnie ważne dla osób prowadzących aktywny tryb życia.
Na zaćmę choruje już milion Polaków. Amerykańskie badania wskazują, że chirurgiczne usuwanie zaćmy wydłuża życie
M-S-M
Kilka słów:
Zaćma to najczęstsza przyczyna utraty wzroku u osób powyżej 65 roku życia. Choruje na nią 65 mln osób na świecie, a w Polsce – 1 mln. Na operację zaćmy w Polsce czeka się średnio około 2 lat. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na zabieg komercyjny (ok. 15-17 tys. osób rocznie). Operacja wykonywana prywatnie pozwala nie tylko usunąć zaćmę, lecz także wszczepić soczewkę korygującą we współistniejącą wadę wzroku.
Sezon na alergie
M-S-M
Kilka słów:
Alergia doczekała się miana choroby cywilizacyjnej. W ostatnich latach liczba osób cierpiących na powodowane nią dolegliwości znacznie wzrosła, co wiąże się z postępem technologicznym, za którym idzie zanieczyszczenie środowiska. O jej objawach, sposobach zapobiegania dokuczliwym dolegliwościom towarzyszącym alergiom, mówi mgr farm. Agnieszka Dębowska z Apteki Medicover we Wrocławiu.
(NIE)widoczne zmiany, groźna choroba – sprawdź czy chorujesz na akromegalię!
M-S-M
Kilka słów:
Powiększone dłonie, stopy czy zmienione rysy twarzy – to objawy, jakie mogą świadczyć o akromegalii. Mimo charakterystycznych symptomów, choroba wciąż pozostaje trudna do zdiagnozowania. Tymczasem im później rozpoznana, tym groźniejsze powikłania. Dlatego 17 maja 2017 roku w ramach Ogólnopolskiego Dnia Wiedzy o Akromegalii rusza kolejna odsłona akcji edukacyjnej budującej świadomość społeczną o tej rzadkiej chorobie.
Jakie objawy cukrzycy typu 2. występują najczęściej?
M-S-M
Kilka słów:
Wczesne objawy cukrzycy to m.in. zwiększone pragnienie (polidypsja) oraz nasilone oddawanie moczu (poluria). W późniejszym stadium pogarsza się wzrok.
Urazy kręgosłupa szyjnego
WP
Kilka słów:
W czasie wypadku samochodowego może dojść do urazu typu smagnięcie biczem. Jest to uszkodzenie szyi oraz kręgosłupa, które wywołało mocne, nagłe szarpnięcie. Poszkodowany odczuwa ból, nudności, mrowienie w dłoniach. Odcinek kręgosłupa szyjnego należy usztywnić i prześwietlić zdjęciem rentgenowskim w celu ocenienia urazu.
Najczęstsze objawy astygmatyzmu
WP
Kilka słów:
Astygmatyzm, czyli niezborność, jest dysfunkcją wzroku. Objawia się nieostrym, rozmytym i zamglonym widzeniem, a także bólem głowy, mrużeniem oczu i stanami zapalnymi spojówek. Astygmatyzm dzieli się na rogówkowy, soczewkowy i mieszany. Wadę koryguje się poprzez noszenie okularów albo soczewek, a także zabiegiem laserowej korekty niezborności.
Z SM po medal olimpijski –polski szermierz na Letnich Igrzyskach Paraolimpijskich w Rio de Janeiro.
LA
Kilka słów:
Jacek Gaworski, szermierz, wielokrotny medalista, który od 12 lat żyje i trenuje z dwiema chorobami: stwardnieniem rozsianym i rakiem, we wrześniu wjedzie na planszę po najważniejszy medal w swoim życiu – złoto na Igrzyskach Paraolimpijskich w Rio de Janeiro.
10 faktów i mitów na temat ochrony i pielęgnacji oczu
LA
Kilka słów:
Według badania Omnibus przeprowadzonego na zlecenie Verco S.A. dolegliwości oczu, takie jak pieczenie, uczucie suchości i nadwrażliwość na światło dotyczą aż 40% osób (głównie kobiet), u których występują jednocześnie problemy powiek.