Artykuł:
Prywatna służba zdrowia - zalety i wady
Napisany przez WP, dnia 2015-11-27 10:16:19
W ostatnich latach możemy zaobserwować spory wzrost zainteresowania pacjentów sektorem prywatnym w systemie ochrony zdrowia. Jest to związane z nienajlepszym stanem sektora publicznego - długich czasów oczekiwania na wizytę czy słabej jakości obsługi. W sektorze publicznym pacjent jest wciąż traktowany niczym petent. Musi walczyć o swoje i swoje odczekać. W placówkach prywatnych pacjent jest klientem i to o niego trzeba walczyć, a nie odwrotnie.
Brak kolejek i wygoda
Do niekwestionowanych zalet prywatnej służby zdrowia zaliczyć trzeba przede wszystkim czas oczekiwania na wizytę i sposób umawiania się na nią. Infolinie działają zazwyczaj do późnych godzin nocnych, a na wizytę często można umówić się również przez konto internetowe o każdej porze dnia i nocy. Termin wizyty nierzadko wyznaczany jest na ten sam dzień bądź dzień następny. Dotyczy to nie tylko lekarzy pierwszego kontaktu, ale również wizyt u specjalistów. W sektorze publicznym umówienie się na wizytę u lekarza specjalisty graniczy niemalże z cudem np. czas oczekiwania do kardiologa wynosi średnio 3,5 miesiąca (źródło: Barometr WHC - Raport nr 11/2/08/2015). Przy obecnym stanie rzeczy powszechna profilaktyka chorób jak np. nowotwory w sektorze publicznym jest wręcz niemożliwa, a w wypadku większości schorzeń wczesne wykrycie jest czynnikiem determinującym powodzenie terapii.
Jakość świadczonych usług
Kolejnym plusem prywatnych przychodni i klinik jest jakość obsługi. W placówkach publicznych nie ma zazwyczaj kontroli poziomu świadczonych usług, a w sektorze prywatnym, min. ze względu na rosnącą konkurencję, wprowadzana jest często weryfikacja poziomu zadowolenia pacjenta poprzez ankiety czy oceny wizyt. Dzięki kontroli jakości usług i odpowiednio przeszkolonemu personelowi w placówkach prywatnych możemy poczuć dużo przyjaźniejszą atmosferę. Prywatne lecznice mogą również pochwalić się najnowocześniejszym sprzętem i kompleksowym wyposażeniem gabinetów lekarskich.
Prywatna służba zdrowia - frontem do klienta
Prywatne firmy świadczące usługi z zakresu ochrony zdrowia swoją politykę opierają nie tylko na braniu od pacjenta, ale również na dawaniu. Dzięki temu minus, jakim są koszty korzystania z prywatnej służby zdrowia, może być nieco zmniejszony. Dzięki korzystnym pakietom dla firm wielu pracodawców może zaoferować swoim pracownikom tanie pakiety medyczne, które pozwalają na korzystanie z większości dobrodziejstw niepublicznej służby zdrowia. W przypadku, gdy pracodawca nie zapewnia takiego pakietu, pacjent może wykupić go samodzielnie w danej firmie medycznej i w takim zakresie jaki mu odpowiada np. pakiet ciążowy specjalnie przygotowany dla przyszłych mam, oferowany między innymi w Centrum Medycznym DP MED w Jabłonnie.
Spora część placówek prywatnych ma również podpisane umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia, co pozwala pacjentom na korzystanie z niektórych usług (np. porad lekarza rodzinnego) bez wnoszenia dodatkowych opłat. Prywatne centra medyczne oferują swoim potencjalnym klientom coraz to korzystniejsze pakiety oraz promocje obejmujące konkretne usługi medyczne. Niektóre z nich świadczone są całkowicie nieodpłatnie (np. darmowe badania słuchu), aby zachęcić klienta do wizyty i zapoznania się z jakością usług medycznych świadczonych w danej placówce. Mnogość prywatnych centrów medycznych i pakietów dostosowanych do wieku i potrzeb pacjentów pozwala na wybór idealnie dopasowanej opcji. Dodatkowo pozwoli uciec od wciąż nieuporządkowanej publicznej służby zdrowia.
Użyte tagi: prywatna służba zdrowia, służba zdrowia, Centrum Medycznym DP MED w Jabłonnie, zdrowie, medycyna,